Himalaya Motel Hakında

Himalaya Motel; kumsala 250 metre, Ağva merkeze ise 400 metre uzaklıktadır. Sabahları kuş sesleri ile güne merhaba derken geceleri kurbağa sesleri eşliğinde uykuya dalacaksınız. Yapımızda konaklarken çam reçinesinin yaymış olduğu aroma kokuları ile doğallığı içinizde hissedeceksiniz.

Motelimiz 2010 yılı Nisan ayı içinde aile işletmesi olarak hizmete açılmıştır. Amacımız konuklarımıza ev rahatlığını sunmaktır. Güler yüzlü hizmet ana prensibimizdir.

Bir anda olsa metropolün dayattığı rafine yaşamdan sizleri uzaklaştırmayı hedefliyoruz.

Yapımızı Sibirya tomruklarından inşa ettik. Bu tasarımda ahşap yayla evlerinden esinlendik. İşletmemizin tümünde doğal materyaller kullanmaya özen gösterdik.Buda bir doğa sever olarak farkımız olsa gerek.

Neden Himalaya?

Motelimizin adı Himalaya sıra dağlarından esinlenilerek konulmuştur. Bunun nedeni on yılı aşkın süredir işletmecisinin Dağcılık ve doğa sporları ile ilgileniyor olmasıdır. Himalaya Sıradağları, dağcılık ve doğa sporcularının Mekkesi yani kutsal mekanıdır. Her doğa sporcusunun yolu bir gün bu güzergahtan mutlaka geçer yada hedefleri içersinde yer alır. Himalaya Motelin ana vizyonu; Ağvada Doğa sporcularının konakladığı bir merkeze dönüşmektir. Çalışmalarımız bu doğrultuda sürdürülmektedir.

İşletmemizde sekiz standart oda mevcut olup yapı bir dağ evi projesi olarak hayata geçirilmiştir. Yapımız tamamen organik yapı elamanları kullanılarak inşa edilmiştir.

Dünyada ondört adet 8000 metre üzeri dağ bulunmaktadır. Motelimizin mevcut sekiz adet odasına numaretik sıra ile Himalaya dağ isimleri vermeyi uygun bulduk.

1.Everest

2.Karakurum2

3.Kanchenjunga

4.Lhotse

5.Makalu

6.Cho Oyu

7.Dhaulagırı

8.Manaslu

Budist şerpaların ( Nepalli taşıyıcı yerel halk ) çok hoş bir ritueli vardır; dua bayragı tabir edilen ve gökkuşağı renklerinden oluşan bayraklara iyi dilekler ve iyi şans içeren matralar ( dualar ) yazıp rüzgarda dalgalandırırlar. Zaman içinde bayrak renkleri solar ve yazılar silinir. Bunun dünyaya güzellikler dağıttığına inanırlar. İşte bizde motelimizde dua bayraklarını dalğalandırarak bu çok eski gelenegi yaşatıyoruz.

Neden Ahşap Yapı?

Sibirya’dan ithal edilen tomruklar ile inşa edilen motelimiz 2010 yılı Nisan ayında hizmete girmiştir.

Yaklaşık on yıldır yapmakta olduğum dağcılık sporu vesilesi ile bir çok kez yüksek yaylalarda bulunma şansına sahip oldum. Yükseklerdeki ağır iklim koşullarında genelde yapılarda kullanılan ana metaryalin ağaç olduğu hep dikkatimi çekiyordu.

Teknoloji çağında yapılarda ağaç kullanımı bana hep nostaljik gelmiştir. Biraz araştırınca ağacın aslında ne denli mukavemetli, esnek ve kolay işlenebilir bir malzeme olduğunu ögrendim.

Sibiryadan ithal edilen tomruklar öncelikle emprenye denen bir kimyasal işlemden geçiriliyor. Bu prosesin amacı kurtlanmaya ve çürümeye karşı ağacın mukavemetini arttırmakla birlikte kimyasal alevlenmeye karşı da bir emniyet sübabıdır. Boya öncesinde de bir nevi astar vazifesi görmekte.

Ağaç yapıların en önemli özelliği soluyabilmesi/nefes alabilmesidir. Tıpkı biz dağcıların yüksek irtifada kullandığı Gore Tex diye tabir edilen dış katman giysilerde olduğu gibi.

Dağcılar, aktivite esnasında yoğun enerji sarf ettiklerinden dolayı çok fazla ter salgılarlar. Bu yüzden içte oluşan buharı dışarı deşarj eden giysileri tercih ederler. Gore Tex giysiler aynı zamanda dışarıdan gelen etkilerin de içeri girmesini engeller. Yağmur, kar, rüzgar, dolu vb. gibi.

Binayı oluşturan tomrukların yapı taşında mikron düzeyinde gözenekler vardır. Bu gözenekler sayesinde odada oluşan karbondioksit gözeneklerden sızarak odanın her daim oksijen ile dolmasına etken oluyor. Yani odada, doğal bir mikro klimatik ortam oluşturur.

Ağaç yapılar yazın serin kışın ise ılıktır. Odaya, tomruklarda salgılanan çok hoş bir reçine aroması hakim olur. Bu aroma insana endorfin salgılatır. Düşünsenize sabah uyandığınızda her daim güne mutlu başlıyorsunuz.

Ağaç yapıda banyo hariç tüm zemin ahşap olduğu için çıplak ayak ilede üşümeden dolaşırsınız, zaten ahşap kültürü de bunu gerektirir; bilen bilir, statik elektriğinizi de bu vesile ile deşarj etmiş olursunuz.

Aslında insan sağlığı için en uygun yapı türü ahşap binalardır. Bildiğiniz gibi organik yaşam sadece yediğimiz içtiğimizden ibaret değil yaşadığımız yeri de çok önemli kılar.

Metropolün bize dayattığı rafine yaşamdan arınmak için hafta sonları ya da tatillerinizde yukarda belirtilen nedenlerden dolayı ahşap yapılarda konaklamanızı tavsiye ediyorum.

Motelimizde plastik içeren objelerden olabildiğince kaçındık, mümkün mertebe doğallığı ilke edindik.